Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Kancelaria adwokacka Katowice
Kancelaria świadczy pomoc w sprawach:
- o rozwód ( z winą i bez) i o separacje,
- o unieważnienie małżeństwa,
- o alimenty i uchylenie obowiązku alimentacyjnego,
- o władzę rodzicielską (ograniczenie, pozbawienie, zawieszenie),
- o uregulowanie kontaktów i o zakazanie kontaktów z dzieckiem,
- o ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa,
- o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa,
- o ustanowienie rozdzielności majątkowej,
- o podział majątku.
Adwokat rozwodowy Katowice – zakres miejscowy działania
Kancelaria ma swoją siedzibę w mieście Katowicach i tu skupia się jej główna działalność, zwłaszcza z uwagi na fakt, iż miasto to jest siedziba szeregu sądów: apelacyjnego, okręgowego i rejonowego.
Niemniej jednak świadczymy usługi na zdecydowanie szerszym obszarze, w szczególności na terenie innych miast województwa śląskiego, ale reprezentacja Klientów poza województwem śląskim również nie jest żadnym problemem.
Adwokat rozwód / rodzinny – zakres usług
Świadczymy pomoc prawną, która polega na kompleksowej obsłudze prawnej i reprezentowaniu Klienta na każdym etapie postępowania, zarówno przed sądem, jak i w kontaktach ze współmałżonkiem, w tym również na etapie przedsądowym, czy wykonawczym. Pomoc Kancelarii może również przybrać formę przygotowania projektów pism procesowych albo udzielania konsultacji.
Sprawy z zakresu prawa rodzinnego jako związane bezpośrednio z życiem rodzinnym są sprawami, do których Klienci podchodzą bardzo emocjonalnie i dość subiektywnie oceniają sytuację, dlatego profesjonalna pomoc świadczona przez adwokata pozwala na obiektywną ocenę sytuacji prawnej i faktycznej dokonaną z odpowiednim dystansem, ale z uwzględnieniem słusznego interesu prawnego Klienta.
Reprezentacja na każdy etapie postępowania obejmuje swoim zakresem następujące usługi:
- konsultację prawną obejmującą analizę stanu faktycznego i prawnego,
- przygotowywanie pism procesowych,
- reprezentację Klientów na rozprawach w Sądzie,
- udział w negocjacjach / mediacjach.
Rozwód Katowice
Prawo rodzinne stanowi, że zgodnie z art. 56 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (dalej Krio), „Jeżeli nastąpi zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby Sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód”.
Prawo wskazuje jakie są przesłanki rozwodu tj. trwały i zupełny rozkład. Rozkład ma charakter zupełny, jeżeli ustały więzi fizyczne, duchowe oraz gospodarcze między małżonkami, zaś trwały, gdy nie ma już możliwości powrotu do dalszego wspólnego życia. Przepisy prawa nie wskazują wprost po upływie jakiego czasu można wystąpić do Sadu, standardowo dzieje się to po upływie minimum 6 miesięcy.
Rozwód z winą i bez winy a adwokat rozwodowy Katowice – postępowanie przed Sądem
Zgodnie z art. 57 Krio „Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład wspólnego życia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie.”
Zasadą jest, iż w wyroku rozwodowym wskazuje się, który z małżonków ponosi winę i na czym ta wina polega. To czy rozwód toczy się jako sprawa z winą czy bez zależy od małżonków i powinno znaleźć swój wyraz w pozwie lub w odpowiedzi na pozew. Jeżeli Klienci decydują się na rozwód z winą jednej strony, powinni winę drugiego współmałżonka odpowiednio wykazać za pomocą dowodów. Pozew o rozwód powinien być precyzyjnie przygotowany, odpowiednio umotywowany. Dlatego przy jego tworzeniu warto skorzystać z pomocy prawnej kancelarii adwokackiej świadczącej usługi z zakresu prawa rodzinnego i dobrego adwokata rozwodowego.
Jeżeli strony domagają się w toku procesu rozwodowego orzeczenia winy, sąd może ustalić, że winę ponosi wyłącznie jeden z małżonków, albo że współwinnymi rozwodu są oboje małżonkowie.
Sąd na zgody wniosek stron, odstępuje od orzeczenia o winie. Wniosek o nieorzekanie o winie może zostać złożony w pozwie lub odpowiedzi na pozew, w dalszych pismach procesowych, a nawet na rozprawie ustanie do protokołu. Może go złożyć adwokat lub klient osobiście.
Z doświadczenia wynika, iż sprawy, w których strony nie domagają się rozstrzygnięcia o winie przebiegają zdecydowanie szybciej, pod względem emocjonalnym są łatwiejsze dla małżonków.W przypadku spraw bez winy nie ma potrzeby przesłuchiwania świadków, przedstawiania szeregu dowodów, do wydania wyroku Sądowi zazwyczaj wystarcza przesłuchanie samych małżonków, a rozwód jest orzekany na pierwszej rozprawie.
Należy jednak pamiętać, że brak orzeczenia o winie może mieć wpływ na sytuację materialna małżonka niewinnego – alimenty będą mu się należały jedynie przez 5 lat od wydania wyroku rozwodowego.
Pozew o rozwód – przygotowanie pozwu rozwodowego
Pozew rozwodowy składa się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostanie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. W pozwie należy dokładnie określić strony, wskazując ich adres zamieszkania i nr pesel, sprecyzować żądanie pozwu tj. że powód żąda rozwiązania małżeństwa stron przez rozwód z orzeczeniem o winie / bez orzekania o winie. Jeśli strony mają wspólne małoletniej dzieci, to konieczne jest również doprecyzowanie kwestii władzy rodzicielskiej, kontaktów i alimentów. Do pozwu zawsze należy dołączyć oryginał aktu małżeństwa z USC, a jeśli są małoletnie dzieci – również ich akty urodzenia. Koszty sprawy rozwodowej – opłata sądowa wynosi 600 zł.
Separacja
Separacja z winą i bez winy
Przesłanką orzeczenia separacji jest zatem zupełny rozkład pożycia, jednak rozkład ten nie musi mieć cechy trwałości jak przy rozwodzie. Zasadniczo orzeczenie separacji odnosi te same skutki co orzeczenie rozwodu, w szczególności sąd na żądanie stron orzeka w zakresie winy, czyni rozstrzygnięcia w kwestii małoletnich dzieci, na skutek orzeczenia dochodzi do ustanowienia rozdzielności majątkowej w małżeństwie. Najważniejszą różnicą jest jednak to, że orzeczenie separacji powoduje, iż małżeństwo w dalszym ciągu trwa, a zatem żadna ze stron nie może zawrzeć nowego małżeństwa.
Sytuacja komplikuje się, jeżeli jedna ze stron żąda rozwodu, a druga separacji. W każdej sprawie sąd winien szczegółowo rozważyć wszystkie interesy stron i podjąć decyzję w sprawie.
Unieważnienie małżeństwa – pomoc prawna
W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość nie tyle rozwiązania małżeństwa przez rozwód, ale ogóle jego unieważnienia. Możliwe jest to wówczas, gdy wystąpi jedna z poniższych okoliczności, tj. jeżeli oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński zostało złożone:
– przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli;
– pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej strony;
– pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, jeżeli z okoliczności wynika, że składający oświadczenie mógł się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste.
Unieważnienia może żądać małżonek, który złożył oświadczenie dotknięte wadą.
Nie można żądać unieważnienia małżeństwa po upływie sześciu miesięcy od ustania stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli, od wykrycia błędu lub ustania obawy wywołanej groźbą – a w każdym wypadku po upływie lat trzech od zawarcia małżeństwa.
Ustalenie kontaktów z dziećmi
Kancelaria świadczy pomoc w sprawach o uregulowanie kontaktów z dziećmi . Zgodnie z art. 113 Krio „Rodzice i ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów.”
Sprawy te – mogą być częścią składową sprawy rozwodowej – gdy rodzice dziecka są małżeństwem albo też niezależną jednostkową sprawą np. gdy rodzice dziecka co prawda są małżeństwem, ale się nie rozwodzą lub nie toczy się sprawa o separację, albo gdy rodzice dziecka w ogóle nie są małżeństwem ( związek partnerski).
Postępowania o ustalenie kontaktów z dziećmi mogą toczyć się nie tylko między rodzicami, ale mogą być to rownież sprawy inicjowane prze rodzeństwo, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.
Ograniczenie / pozbawienie władzy
Zgodnie z art. 92 Krio „Dziecko aż do pełnoletności pozostaje pod władzą rodzicielską”, a zgodnie z art. 93 §1 Krio „Władza przysługuje obojgu rodzicom”.
Jednakże można ograniczyć władzę jednego lub obojga rodziców, jeżeli rodzice żyją w rozłączeniu i nie są w stanie porozumieć się co do wykonywania władzy, a ich postępowanie zagraża dobru dzieci, a nadto jeżeli któryś z rodziców nadużywa swojej władzy, w sposób rażący zaniedbuje swoje obowiązki względem dziecka, bądź też władza nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody.
Postępowania sądowe o ograniczenie i pozbawienie władzy mogą być inicjowane albo na wniosek jednego z rodziców albo z urzędu, są to sprawy niezwykle skomplikowane, wymagają dużej wiedzy, doświadczenia i zaangażowania, dlatego w tego rodzaju sprawach szczególnie zachęcamy do skontaktowania się z Kancelarią świadcząca fachową pomoc.
Zaprzeczenie ojcostwa
Jeżeli dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się że ojcem dziecka jest mąż matki. Takie domniemanie może zostać obalone wyłącznie w postępowaniu sądowym. Kodeks rodzinny przewiduje, że z pozwem o zaprzeczenie może wystąpić matka dziecka, mąż matki lub dzieci po osiągnięciu pełnoletności. Co ciekawe z takim powództwem nie może jednak wystąpić biologiczny ojciec dziecka. Nadto legitymację czynna do zainicjowania procesu sądowego ma również prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.
Alimenty
Sprawy o alimenty są znacznym odsetkiem spraw prowadzonych przez naszą kancelarię w Katowicach. Kwestia alimentów może być rozstrzygana przy okazji rozwodu lub o separacji, ale może być również sprawą tylko o zasądzenie alimentów. Kluczowy jest dobrze przygotowany pozew i właściwe udokumentowanie wysokości roszczenia, zarówno co do zasady, jak i co do wysokości. Dzięki dużemu doświadczeniu doradzimy jak się przygotować, jakie dokumenty zgromadzić, jakich świadków powołać by przebieg postępowania był sprawny, a rozstrzygnięcie satysfakcjonujące.
Podział majątku wspólnego
Z chwilą ustania wspólności majątkowej ( np. po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, o separację, o ustanowienie rozdzielności majątkowej, po zawarciu umowy o rozdzielności majątkowej) przychodzi kolej na podział majątku.
Podział może nastąpić na drodze sądowej lub pozasądowej np. w formie umowy ustnej, pisemnej albo notarialnej, jeżeli w jego skład wchodzi nieruchomość lub przedsiębiorstwo.
Zasadą jest, że udziały w majątku wspólnym są równe. Oczywiście jeśli podział następuje na drodze umownej, nie musza być to idealnie równe części. Jednak jeśli sprawa o podział trafia do sądu, to przy różnicy wartości poszczególnych składników, sędzia zasądza odpowiednie spłaty.
Warto pamietać, że jeżeli któraś ze stron czyniła nakłady z majątku odrębnego na wspólny, to przy podziale przysługuje jej roszczenie o rozliczenie takich nakładów, i odwrotnie jeśli z majątku wspólnego były czynione nakłady na majątek odrębny któregoś z małżonków, to również zachodzi możliwości rozliczenia tych nakładów.
Podział jest możliwy po ustaniu wspólności, a zatem nawet w trakcie trwania małżeństwa.
Kancelaria adwokacka – sprawy rozwodowe w Katowicach – indywidualne podejście
Reasumując, kancelaria adwokacka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, m.in w sprawach rozwodowych, unieważnienia małżeństwa, podziałowych, a także dotyczących dzieci – władzy, kontaktów, alimentów, pochodzenia dziecka, świadcząc tym samym kompleksową pomoc prawną w szeroko rozumianych sprawach rodzinnych. Sprawy rodzinne wymagają od adwokatów indywidualnego podejścia do każdego klienta i szczególnej empatii, która nie powinna jednak przysłaniać nadrzędnego celu, jakim jest profesjonalne doradztwo prawne. W naszej Kancelarii zespół prawników stara się łączyć te elementy i każdorazowo wyważać interes Klienta. Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych i postępowaniach rozwodowych zdobyte zarówno na salach rozpraw, jak i podczas negocjacji lub mediacji. W konsekwencji prawnicy specjalizujący się w prowadzeniu spraw rozwodowych zazwyczaj już na podstawie rozmowy są w stanie ocenić sytuacje Klienta i zarekomendować odpowiednie rozwiązanie w danej sprawie. Proszę pamietać, że każdą ze spraw jest traktowana indywidualnie, a klient może liczyć na pełną dyskrecję, bowiem jako adwokaci jesteśmy zobligowani do zachowania wszystkiego w tajemnicy ( tajemnica adwokacka). Zapraszamy do kontaktu!
Dobry adwokat rozwodowy – warto skorzystać!
Jeżeli czeka Was skomplikowany rozwód, konieczność unieważnienia małżeństwa lub walka o dziecko, koniecznie zadbaj o fachowa pomoc doświadczonego adwokata rodzinnego / adwokata rozwodowego!